Botoșani
Săptămâna ”Școala în Siguranță”, proiect aflat la prima ediție (foto)
Inspectoratul Județean de Poliție Botoșani, prin Biroul Siguranța Școlară, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Botoșani și alți parteneri instituționali desfășoară în această săptămână activități tematice de informare, conștientizare și prevenire a comiterii de fapte antisociale.
Activitățile desfășurate sub semnul primei ediții a ”Săptămânii ȘCOALA ÎN SIGURANȚĂ” vor alinia domenii prestabilite de discuții, respectiv:
- prevenirea violenței în mediul școlar;
- prevenirea faptelor de bullying și cyberbullying, precum și cele de criminalitate informatică;
- prevenirea consumului și traficului de droguri, în rândul elevilor;
- prevenirea infracţiunilor la viața sexuală și violarea vieții private.
Activitățile au debutat marți, 14 mai 2024, la Liceul Tehnologic ”Elie Radu” Botoșani, iar la întâlnirea elevilor cu polițiștii Biroului Siguranța Școlară, reprezentanții Inspectoratului Școlar Botoșani și cei ai Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Botoșani, au fost purtate discuții cu privire la consecințele actelor de violență raportat atât la autor cât și la victimă.
De asemenea, un alt subiect dezbătut de cei prezenți a fost cel referitor la probabilitatea adoptării unui comportament violent, pe fondul consumului de substanțe interzise.
Polițiștii Biroului Siguranța Școlară aduc la cunoștință și atrag atenția, totodată, cu privire la următoarele:
- Violența asupra elevilor reprezintă un concept integrator pentru diversele forme de abuz fizic, verbal, emoțional, sexual, neglijare, exploatare sexuală, trafic, violență prin internet, violență de gen, hărțuire sexuală etc. Această formă de violență include violența între egali, respectiv între elevi.
- De asemenea, violența asupra elevilor cuprinde forme de rele tratamente comise de către adulți aflați în poziție de răspundere, putere ori în relație de încredere cu copilul, care produc vătămare asupra sănătății acestuia și îi pun în pericol dezvoltarea, demnitatea și moralitatea.
- Noțiunea de violență presupune utilizarea forței și a constrângerii fizice, psihice sau morale asupra unei persoane care nu dorește să fie tratată în acest mod. De aceea violența implică mereu și agresivitatea sau un comportament agresiv.
- Agresivitatea reprezintă o formă de comportament orientat în sens distructiv, care poate cauza prejudicii de natură fizică sau morală altor persoane. Comportamentul agresiv se poate manifesta de la abuzuri verbale – prin cuvinte care jignesc, calomniază; abuzuri fizice – lovirea sau alte violențe; până la distrugerea bunurilor unei persoane.
- Siguranța elevilor și a personalului didactic în incinta unităților de învățământ preuniversitar și zona adiacentă acestora constituie una din condițiile fundamentale pentru organizarea unui proces educațional de calitate, performant.
Ca factor de răspundere în asigurarea unui climat corespunzător de siguranță în zona unităților de învățământ, Inspectoratul Județean de Poliție Botoșani, prin Biroul de Siguranța Școlară, a desfășurat în primul trimestru al anului curent peste 130 de activități cu caracter de informare și prevenire, la care au participat peste 4000 de elevi, transmit reprezentanții instituției.


Botoșani
„EMINESCU – Anatomia unui suflet VIZIONAR”
Dumitru Constantin Dulcan, Alexandru Vlad Ciurea, Părintele Calistrat și Dorel Vișan vin la Ipotești pentru un dialog fascinant despre Eminescu, spiritualitate și mintea unui geniu.
Evenimentul va avea loc la Casa Memorială „Mihai Eminescu” din Ipotești, în data de 6 Iunie 2026, de la ora 15.00, iar moderatoare este Florentina Fântânaru, o cunoscută realizatoare și moderatoare TV din România.
Cu o carieră de peste două decenii în jurnalismul de interviu, Florentina Fântânaru realizează și moderează emisiunea „De-a Viața Ascunselea” la Antena 3 CNN, unde abordează subiecte profunde despre dezvoltare personală, psihologie, traumă și vindecare alături de invitați speciali.
Actualitate
APIA Botoșani reamintește fermierilor că termenul limită de depunere a cererilor de plată este 5 iunie 2026
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) – Centrul Județean Botoșani informează că se va lucra cu program prelungit pentru primirea cererilor de plată aferente Campaniei 2026.
- Centrele APIA vor avea program de lucru și sâmbătă, 30 mai 2026.
Astfel, personalul APIA implicat în activitatea de primire a Cererilor de plată aferente Campaniei 2026, precum și personalul implicat în autorizarea la plată a cererilor aferente Campaniei 2025, vor avea program de lucru și în data menționată.
Termenul-limită pentru depunerea cererilor de plată în cadrul Campaniei 2026 este 5 iunie 2026, inclusiv, iar fermierii trebuie să se adreseze din timp funcționarilor APIA pentru finalizarea procedurilor necesare depunerii cererilor.
Potrivit datelor existente la nivelul instituției, din totalul de 25.602 de cereri depuse anul trecut de fermierii botoșăneni, până în prezent s-au depus 20.850 de cereri, aferente unei suprafețe de aproximativ 169.000 hectare.
Cererea de plată, inclusiv declarația de suprafață, se completează în aplicația geospațială AGI Online, conform Instrucţiunilor disponibile pe site-ul APIA: www.apia.org.ro, la link: http://agi.apia.org.ro/agionline.
Sursa foto: Monitorul de Făgăraș
Botoșani
Sfântul Mare Mucenic Gheorghe cinstit la Botoșani prin rugăciune și Liturghie arhierească (foto)
Sute de credincioși au participat, în ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, la Sfânta Liturghie săvârșită la biserica ocrotită de acesta, ctitorie a doamnei Elena Rareș din anul 1551. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, împreună cu Preasfințitul Părinte Nectarie de Bogdania, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului. Evenimentul a încheiat manifestările dedicate Zilelor Municipiului Botoșani.
După ce, în seara precedentă, credincioșii botoșăneni au participat la procesiunea cu moaștele Sfântului Cuvios Cleopa de la Sihăstria, precedată de slujba Vecerniei unită cu Litia, oficiată la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din municipiu, în dimineața zilei de joi, 23 aprilie, aceeași biserică, situată în inima orașului, a devenit loc de rugăciune și comuniune pentru numeroși credincioși.
Începând cu ora 9.00, ierarhii au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu soborul slujitor, în prezența unei mulțimi de credincioși veniți să-l cinstească pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, ocrotitorul lăcașului de cult și al orașului.
În cadrul slujbei, Preasfințitul Părinte Nectarie de Bogdania a rostit un cuvânt de învățătură, în care a evidențiat că viața Sfântului Mare Mucenic Gheorghe este o mărturie vie a faptului că adevărata putere nu stă în ranguri sau în bogății, ci în credința neclintită: „Viața lui, a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, este o mărturie vie că adevărata putere nu stă în ranguri sau în bogății, ci în credința neclintită. Așa cum ne spunea Sfântul Ioan Gură de Aur, nimic nu este mai puternic decât omul care are credință adevărată. Sfântul Mare Mucenic Gheorghe a arătat prin viața sa că, rămânând statornic chiar și în fața suferinței și a morții, credința sa a rămas neclintită”.
În timpul Sfintei Liturghii, IPS Teofan l-a hirotonit întru diacon pe Filaret Acrișor, un îndrăgit profesor de religie, care va fi numit preot la Parohia Ceir din comuna Todireni.
La final, Părintele Mitropolit Teofan a adresat celor prezenți un cuvânt de binecuvântare, îndemnându-i să înțeleagă și să trăiască duhovnicește însemnătatea acestei întreite sărbători: „Suntem la o întreită sărbătoare: Învierea Domnului, care se prelungește în fiecare zi, în mod deosebit până la Pogorârea Sfântului Duh; în al doilea rând, sărbătoarea Sfântului Gheorghe, și, în al treilea rând, cinstirea pe care o aducem binecuvântatelor moaște ale Sfântului Părinte Cleopa Ilie de la Mănăstirea Sihăstria. Aceste trei momente sfinte au în comun biruința. În primul rând, biruința asupra morții, adusă de Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, Dumnezeu – Omul. Învierea Domnului ne arată că moartea, în esență, nu există, pentru că sufletul este nemuritor și, dacă Hristos a înviat, vom învia și noi. În al doilea rând, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe este numit purtătorul de biruință, pentru că a biruit credința cea falsă, credința păgână, călăuzindu-se în viață după cuvântul Scripturii: «Și aceasta este viața veșnică: să Te cunoască pe Tine, singurul adevărat Dumnezeu, și pe Iisus Hristos, pe Care Tu, Doamne, L-ai trimis». În al treilea rând, vorbim despre biruința asupra necredinței, despre care ne-a vorbit atât de mult Sfântul Părinte Cleopa, cel care, în vremuri nu tocmai ușoare pentru credință, și-a călăuzit viețuirea, atitudinea și cuvântul după psalmul Prorocului David: «Zis-a cel nebun în inima sa: Nu este Dumnezeu»”.




Un articol de Mihail Vrăjitoru, preluat din Ziarul Lumina.
Sursa foto: Mihail Vrăjitoru/ziarullumina.ro
-
Actualitatecu o zi in urmaCondamnat la 20 de ani de închisoare în Franța pentru viol în grup, depistat de polițiștii de la Stânca
-
Actualitatecu 2 zile in urmaAPIA a finalizat Campania 2026 de depunere a Cererilor de plată. Câți fermieri botoșăneni beneficiază de sprijin
-
Politicăcu o zi in urmaPremierul desemnat Eugen Tomac: miercuri va fi definitivată formula guvernamentală
-
Actualitatecu o zi in urmaMoartea lui Alexandru Macedon, unul dintre cei mai mari comandanți de oști ai lumii




