Botoșani
Organizația Municipală AUR Botoșani și-a găsit lider
Omul de afaceri Cătălin Silegeanu a anunțat oficial, pe una din paginile sale de socializare, preluarea funcției de președinte al organizației municipale Botoșani a Alianței pentru Unirea Românilor (AUR).
Start pentru reorganizarea și consolidarea Organizației Municipale AUR Botoșani
În postarea sa, directorul general de la ”Hidroplasto” Botoșani susține că numirea în funcția de președinte al Organizației Municipale AUR Botoșani reprezintă un semnal de start pentru a reorganiza și a consolida organizația într-una dintre cele mai puternice forțe politice din Botoșani:
”Sunt onorat să vă anunț că, de joia trecută (29 februarie 2024, n.r.), am preluat funcția de președinte al Organizației Municipale AUR Botoșani, o misiune care mi-a fost încredințată de către lidera filialei județene AUR, doamna Ariadna Cîrligeanu. Această numire este un semnal de start pentru a reorganiza și a consolida organizația noastră într-una dintre cele mai puternice forțe politice din Botoșani”.
Strategia celor de la AUR va fi dezvăluită într-o conferință de presă programată pentru săptămâna viitoare
”În acest nou capitol, ne propunem să redefinim peisajul politic local, oferind o alternativă reală la administrațiile care au dominat județul pentru mai bine de trei decenii. Scopul nostru este să construim o echipă unită, capabilă să prezinte alegătorilor o viziune comună, concentrată pe binele și interesele cetățenilor din Botoșani. Detaliile strategiei noastre vor fi dezvăluite într-o conferință de presă programată pentru săptămâna viitoare”.
Noul lider AUR Botoșani susține că nu acceptă liniile prestabilite și acțiunile politice impuse
”Este adevărat că, în urmă câțiva ani, am explorat alte opțiuni politice, implicându-mă o scurtă perioadă în PSD și asumându-mi o candidatură din partea Pro România. Aceste experiențe au fost încheiate dintr-un motiv simplu și principial: convingerea mea fermă în libertatea și responsabilitatea individuală, pluralismul de opinie și deciziile democratice. Refuzul meu de a accepta linii prestabilite și acțiuni impuse m-a poziționat, adesea, într-o postură de disidență”.
O echipă puternică și unită este esențială pentru a aduce schimbarea
”În ciuda acestor provocări, am ales să continui să mă implic în viața politică ca independent, dedicându-mi timpul pentru a aduce la lumină și a critica orice derapaj observat în administrația și politica locală. Decizia mea de a mă alătura AUR nu reprezintă o schimbare a principiilor mele, ci o recunoaștere a faptului că o echipă puternică și unită este esențială pentru a aduce schimbarea dorită în comunitatea noastră. Am găsit în AUR un grup de oameni cu gândire similară, deschiși la diverse puncte de vedere și opțiuni, ceea ce mă încurajează în demersul meu de a reorganiza și conduce Organizația Municipală AUR Botoșani spre succes”.
Schimbarea, dezvoltarea, progresul, rezultatul unui efort colectiv
Angajamentul meu este de a fi un lider care aduce împreună toate vocile dornice de dezvoltare și progres pentru Botoșani, ghidat de principii și corectitudine. Înțelegem că schimbarea nu vine de la sine, ci trebuie să fie un efort colectiv, direcționat de viziune și acțiune consecventă.
Liderul organizației municipale a AUR este încrezător
”Sunt încrezător că, împreună, putem scrie un nou capitol pentru Botoșani, unul în care fiecare cetățean se simte ascultat, valorizat și reprezentat. Vă invit pe toți să vă alăturați acestui efort și să contribuiți la construirea unui viitor mai bun pentru orașul nostru, îndeamnă, la final, președintele organizației municipale a AUR”.
Botoșani
„EMINESCU – Anatomia unui suflet VIZIONAR”
Dumitru Constantin Dulcan, Alexandru Vlad Ciurea, Părintele Calistrat și Dorel Vișan vin la Ipotești pentru un dialog fascinant despre Eminescu, spiritualitate și mintea unui geniu.
Evenimentul va avea loc la Casa Memorială „Mihai Eminescu” din Ipotești, în data de 6 Iunie 2026, de la ora 15.00, iar moderatoare este Florentina Fântânaru, o cunoscută realizatoare și moderatoare TV din România.
Cu o carieră de peste două decenii în jurnalismul de interviu, Florentina Fântânaru realizează și moderează emisiunea „De-a Viața Ascunselea” la Antena 3 CNN, unde abordează subiecte profunde despre dezvoltare personală, psihologie, traumă și vindecare alături de invitați speciali.
Actualitate
APIA Botoșani reamintește fermierilor că termenul limită de depunere a cererilor de plată este 5 iunie 2026
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) – Centrul Județean Botoșani informează că se va lucra cu program prelungit pentru primirea cererilor de plată aferente Campaniei 2026.
- Centrele APIA vor avea program de lucru și sâmbătă, 30 mai 2026.
Astfel, personalul APIA implicat în activitatea de primire a Cererilor de plată aferente Campaniei 2026, precum și personalul implicat în autorizarea la plată a cererilor aferente Campaniei 2025, vor avea program de lucru și în data menționată.
Termenul-limită pentru depunerea cererilor de plată în cadrul Campaniei 2026 este 5 iunie 2026, inclusiv, iar fermierii trebuie să se adreseze din timp funcționarilor APIA pentru finalizarea procedurilor necesare depunerii cererilor.
Potrivit datelor existente la nivelul instituției, din totalul de 25.602 de cereri depuse anul trecut de fermierii botoșăneni, până în prezent s-au depus 20.850 de cereri, aferente unei suprafețe de aproximativ 169.000 hectare.
Cererea de plată, inclusiv declarația de suprafață, se completează în aplicația geospațială AGI Online, conform Instrucţiunilor disponibile pe site-ul APIA: www.apia.org.ro, la link: http://agi.apia.org.ro/agionline.
Sursa foto: Monitorul de Făgăraș
Botoșani
Sfântul Mare Mucenic Gheorghe cinstit la Botoșani prin rugăciune și Liturghie arhierească (foto)
Sute de credincioși au participat, în ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, la Sfânta Liturghie săvârșită la biserica ocrotită de acesta, ctitorie a doamnei Elena Rareș din anul 1551. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, împreună cu Preasfințitul Părinte Nectarie de Bogdania, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului. Evenimentul a încheiat manifestările dedicate Zilelor Municipiului Botoșani.
După ce, în seara precedentă, credincioșii botoșăneni au participat la procesiunea cu moaștele Sfântului Cuvios Cleopa de la Sihăstria, precedată de slujba Vecerniei unită cu Litia, oficiată la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din municipiu, în dimineața zilei de joi, 23 aprilie, aceeași biserică, situată în inima orașului, a devenit loc de rugăciune și comuniune pentru numeroși credincioși.
Începând cu ora 9.00, ierarhii au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu soborul slujitor, în prezența unei mulțimi de credincioși veniți să-l cinstească pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, ocrotitorul lăcașului de cult și al orașului.
În cadrul slujbei, Preasfințitul Părinte Nectarie de Bogdania a rostit un cuvânt de învățătură, în care a evidențiat că viața Sfântului Mare Mucenic Gheorghe este o mărturie vie a faptului că adevărata putere nu stă în ranguri sau în bogății, ci în credința neclintită: „Viața lui, a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, este o mărturie vie că adevărata putere nu stă în ranguri sau în bogății, ci în credința neclintită. Așa cum ne spunea Sfântul Ioan Gură de Aur, nimic nu este mai puternic decât omul care are credință adevărată. Sfântul Mare Mucenic Gheorghe a arătat prin viața sa că, rămânând statornic chiar și în fața suferinței și a morții, credința sa a rămas neclintită”.
În timpul Sfintei Liturghii, IPS Teofan l-a hirotonit întru diacon pe Filaret Acrișor, un îndrăgit profesor de religie, care va fi numit preot la Parohia Ceir din comuna Todireni.
La final, Părintele Mitropolit Teofan a adresat celor prezenți un cuvânt de binecuvântare, îndemnându-i să înțeleagă și să trăiască duhovnicește însemnătatea acestei întreite sărbători: „Suntem la o întreită sărbătoare: Învierea Domnului, care se prelungește în fiecare zi, în mod deosebit până la Pogorârea Sfântului Duh; în al doilea rând, sărbătoarea Sfântului Gheorghe, și, în al treilea rând, cinstirea pe care o aducem binecuvântatelor moaște ale Sfântului Părinte Cleopa Ilie de la Mănăstirea Sihăstria. Aceste trei momente sfinte au în comun biruința. În primul rând, biruința asupra morții, adusă de Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, Dumnezeu – Omul. Învierea Domnului ne arată că moartea, în esență, nu există, pentru că sufletul este nemuritor și, dacă Hristos a înviat, vom învia și noi. În al doilea rând, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe este numit purtătorul de biruință, pentru că a biruit credința cea falsă, credința păgână, călăuzindu-se în viață după cuvântul Scripturii: «Și aceasta este viața veșnică: să Te cunoască pe Tine, singurul adevărat Dumnezeu, și pe Iisus Hristos, pe Care Tu, Doamne, L-ai trimis». În al treilea rând, vorbim despre biruința asupra necredinței, despre care ne-a vorbit atât de mult Sfântul Părinte Cleopa, cel care, în vremuri nu tocmai ușoare pentru credință, și-a călăuzit viețuirea, atitudinea și cuvântul după psalmul Prorocului David: «Zis-a cel nebun în inima sa: Nu este Dumnezeu»”.




Un articol de Mihail Vrăjitoru, preluat din Ziarul Lumina.
Sursa foto: Mihail Vrăjitoru/ziarullumina.ro
-
Actualitatecu o zi in urmaCondamnat la 20 de ani de închisoare în Franța pentru viol în grup, depistat de polițiștii de la Stânca
-
Politicăcu o zi in urmaPremierul desemnat Eugen Tomac: miercuri va fi definitivată formula guvernamentală
-
Actualitatecu 2 zile in urmaAPIA a finalizat Campania 2026 de depunere a Cererilor de plată. Câți fermieri botoșăneni beneficiază de sprijin
-
Actualitatecu 23 de ore in urmaMoartea lui Alexandru Macedon, unul dintre cei mai mari comandanți de oști ai lumii




