Dorohoi
Meseria de salvator, prezentată elevilor de la Liceul „Regina Maria”, chiar de un fost elev al școlii (foto)
Peste 200 de tineri de la Liceul „Regina Maria” din municipiul Dorohoi au aflat, luni, 20 mai 2024, cum pot să devină pompieri.
Pașii ce trebuie urmați pentru a putea îmbrăca haina de salvator le-au fost explicați chiar de un fost elev al acestei unități de învățământ, locotenent colonel Petrică Ciobănașu, împuternicit la comanda Detașamentului de Pompieri Dorohoi. Acesta le-a împărtășit experiențele trăite de-a lungul celor peste 27 de ani de activitate și le-a explicat avantajele și riscurile meseriei de pompier. Totodată, le-a prezentat o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD și le-a arătat cum funcționează fiecare accesoriu, în parte.
Prezenți la activitate, specialiștii Serviciului Resurse Umane din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani le-au prezentat tinerilor mai multe informații despre admiterea la Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Poliție “Alexandru Ioan Cuza” – sesiune ce avea loc în această vară, dar și la Şcoala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești, pentru sesiunea din toamna acestui an.
A fost pus accent pe facilitățile asigurate elevilor, printre care se numără: școlarizare gratuită, condiții de cazare și hrănire, fără costuri, locul de muncă asigurat după absolvire, prin repartiţie și multe altele.
Mai multe detalii referitoare la admitere și procesul de formare în cadrul
Școlii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă “Pavel Zăgănescu” Boldești și Facultății de Pompieri sunt disponibile pe site-urile instituțiilor: www.scoaladepompieri.ro și https://academiadepolitie.ro/facultatea-de-pompieri/.
Informații suplimentare pot fi obținute de la Serviciul Resurse Umane al ISU Botoșani, de luni până vineri, între orele 09.00-15.00, telefonic, la numărul 0231/508 128.
Activitatea s-a desfășurat la solicitarea instituției de învățământ, în cadrul proiectului educativ de orientare școlară și profesională „Poveste de succes!”, au precizat reprezentanții ISU Botoșani.










Actualitate
APIA Botoșani reamintește fermierilor că termenul limită de depunere a cererilor de plată este 5 iunie 2026
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) – Centrul Județean Botoșani informează că se va lucra cu program prelungit pentru primirea cererilor de plată aferente Campaniei 2026.
- Centrele APIA vor avea program de lucru și sâmbătă, 30 mai 2026.
Astfel, personalul APIA implicat în activitatea de primire a Cererilor de plată aferente Campaniei 2026, precum și personalul implicat în autorizarea la plată a cererilor aferente Campaniei 2025, vor avea program de lucru și în data menționată.
Termenul-limită pentru depunerea cererilor de plată în cadrul Campaniei 2026 este 5 iunie 2026, inclusiv, iar fermierii trebuie să se adreseze din timp funcționarilor APIA pentru finalizarea procedurilor necesare depunerii cererilor.
Potrivit datelor existente la nivelul instituției, din totalul de 25.602 de cereri depuse anul trecut de fermierii botoșăneni, până în prezent s-au depus 20.850 de cereri, aferente unei suprafețe de aproximativ 169.000 hectare.
Cererea de plată, inclusiv declarația de suprafață, se completează în aplicația geospațială AGI Online, conform Instrucţiunilor disponibile pe site-ul APIA: www.apia.org.ro, la link: http://agi.apia.org.ro/agionline.
Sursa foto: Monitorul de Făgăraș
Actualitate
Atenționări din partea APIA pentru fermierii care ard miriștile
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) – Centrul Județean Botoșani atrage atenţia fermierilor care primesc subvenții că au obligaţia respectării interdicţiei de a incendia miriştile sau vegetaţia pajiştilor permanente.
În cazul în care constată că o anumită parcelă a fost arsă, pentru a nu fi sancţionaţi, fermierii trebuie să prezinte la centrul APIA procesul-verbal de intervenţie întocmit de ISU sau sesizarea depusă la Poliţie și, ulterior, documentul de soluţionare a sesizării.
Actualitate
Incendiu violent produs într-o gospodărie din localitatea Horlăceni (foto)
O clădire în care se aflau adăpostul pentru animale, depozitul de furaje și o magazie a fost cuprinsă de flăcări.
- Alarma a fost dată chiar de proprietar, care a fost trezit de zgomotul produs de incendiu.
La caz s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Dorohoi, cu trei autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD, dar și cei ai Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Șendriceni. Aceștia au constatat că anexa ardea în totalitate, cu flacără și degajări mari de fum, suprafața afectată fiind de aproximativ 200 de metri pătrați. Pompierii au acționat rapid, astfel încât flăcările să nu se extindă la casă.
- Până la sosirea forțelor de intervenție, proprietarul a reușit să evacueze animalele din interior.
Pentru stingerea incendiului și înlăturarea efectelor s-a intervenit mai bine de patru ore. Intervenția a fost îngreunată de cantitatea mare de materiale combustibile depozitate în clădire, precum și de suprafața mare afectată.
Proprietarul, în vârstă de 62 de ani, a fost transportat la spital de echipajul SMURD, întrucât a suferit arsuri la o mână și abdomen, dar și traumatisme în urma unei căderi.
Cauza probabilă a incendiului a fost scurtcircuitul, transmit reprezentanții ISU Botoșani.







