Actualitate
Biserica „Sfântul Gheorghe” din Botoșani, purtătoare peste veacuri a credinței ortodoxe, în haine de sărbătoare (foto)
Ridicată între anii 1541 și 1551 de către Doamna Elena Rareș, Biserica „Sfântul Gheorghe” din Botoșani este cea mai veche din municipiu, avându-l protector pe sfântul care a biruit „balaurul” necredinței și al neputințelor omenești. De aceea, întregul oraș îi aduce cinstire zilele acestea, 22-23 aprilie, mulţi oameni adunându-se în curtea sfântului lăcaș, menționează ziarullumina.ro
Procesiune în cinstea protectorului orașului
„Și în acest an, în perioada 20-23 aprilie, biserica s-a îmbrăcat în haine de sărbătoare pentru a-l cinsti cum se cuvine pe protectorul sfântului lăcaș și al orașului nostru. În ajunul sărbătorii, o delegație formată din mai mulți arhierei, preoți și diaconi, în frunte cu IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a sosit la biserica noastră, împreună cu moaștele Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv de la Catedrala Mitropolitană din Iași, care au fost așezate în baldachinul special amenajat pentru această sărbătoare, spre a permite închinarea credincioșilor. Aseară, după săvârșirea slujbei Vecerniei și a Litiei, începând cu ora 18.00, împreună cu credincioșii am realizat o procesiune în oraș cu moaștele Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, la care au participat preoți, diaconi, monahi, monahii și, desigur, IPS Părinte Teofan. Procesiunea a urmat traseul cuprins între Biserica «Sfântul Gheorghe» – Str. Ion Pillat – Calea Națională – Str. 1 Decembrie – Biserica Uspenia – Str. Poștei, revenind la locul de unde s-a pornit. Acest pelerinaj a fost o puternică manifestare a credinței noastre ortodoxe la care au participat foarte mulți oameni din tot județul Botoșani”, a precizat preotul paroh Dumitru Florentin Mateciuc.
La finalul Sfintei Liturghii din ziua hramului, fiecare participant va fi servit cu sarmale de post, cozonac și un pahar cu vin.
La hramul bisericii din anii anteriori au poposit în mijlocul credincioșilor icoane făcătoare de minuni, precum cea a Maicii Domnului de la Mănăstirea Neamț și a Sfintei Ana de la Mănăstirea Bistrița din județul Neamț. De asemenea, de-a lungul timpului, moaște ale unor mari sfinți au binecuvântat, pe rând, locul și oamenii: Sf. M. Mc. Gheorghe, Sf. Mc. Haralambie, Sf. M. Mc. Pantelimon, Sfinții Epictet și Astion, Sf. Cuv. Onufrie de la Vorona, arată ziarullumina.ro




Sursa foto: https://www.facebook.com/groups/1122120541638435/
Actualitate
Moartea lui Alexandru Macedon, unul dintre cei mai mari comandanți de oști ai lumii
La data de 10 iunie a anului 323 î.Hr. a murit Alexandru Macedon sau Alexandru cel Mare, unul dintre cei mai mari comandanți de oști ai lumii.
Fiu al regelui Filip al II-lea al Macedoniei, Alexandru cel Mare a construit un imperiu legendar înainte de moartea sa, la vârsta de 32 de ani.
El s-a născut în luna iulie a anului 356 î.Hr. în orașul Pella, capitala Macedoniei, iar la numai 10 ani, Alexandru a dovedit tuturor că are calitățile necesare unui mare conducător. Se spune ca un negustor i-a adus lui Filip un cal ce nu putea fi îmblânzit de nimeni și numai tânărul Alexandru a reușit să-l îmblânzească, iar acest cal îl va însoți pe viitorul rege în toate războaiele sale, până în îndepărtata Indie.
Când Alexandru împlinește 13 ani, regele Filip începe să îi caute un tutore care să se ocupe de educația lui și îl găsește în persoana marelui filosof Aristotel, care își pune amprenta asupra educației lui Alexandru și îl învață medicina, filosofia, religia, logica și arta.
La vârsta de 20 de ani, Alexandru devine regele Macedoniei, după ce tatăl său, Filip al II-lea este asasinat, iar din acel moment istoria lumii avea să se schimbe, deoarece Alexandru va pleca într-o campanie de cucerire ce avea să-i uimească pe toți contemporanii săi, ajungând unul dintre cei mai mari comandanți de oști din istorie.
Astfel, în anul 334 pleacă spre Asia Mică, pentru a cuceri Persia și pentru a elibera cetățile grecești de pe coasta de est a Mediteranei, iar în anul 333 î.Hr, marele rege persan Darius al III-lea îl întâmpină pe Alexandru la Issos, în fruntea unei armate formată din 85.000 de oameni, o armată enormă în acele vremuri. În bătălia de la Issos, Alexandru avea să dovedească geniul său militar, învingând-ul pe Darius, care fuge de la locul bătăliei, aceasta fiind prima înfrângere a unui rege persan în istoria de până atunci a acestui imperiu.
După ce cucerește Egiptul și fondează în delta Nilului orașul Alexandria, Alexandru cel Mare pătrunde în inima Imperiului Persan, traversează râurile Tigru și Eufrat obține victoria de la Guagamela, unde învinge din nou armata lui Darius, formată de această dată din 100.000 de soldați.
Alexandru cel Mare cucerește apoi și Persia Orientală, ajungând cu armata sa până în îndepărtata Indie. Următoarea campanie de cucerire avea să fie supunerea Arabiei, dar în data de 10 iunie 323 î.Hr. Alexandru moare la vârsta de 32 de ani, cel mai probabil de malarie, existând și unele versiuni cum că el ar fi fost de fapt otrăvit sau înjunghiat.
După moartea sa, teritoriile cucerite au fost pe rând pierdute de către generalii săi, iar visul lui Alexandru de a cuceri întreaga lume, s-a stins odată cu el.
(lecția de istorie de profesorul Viorel Guțu)
Sursa foto: descopera.ro
Actualitate
Condamnat la 20 de ani de închisoare în Franța pentru viol în grup, depistat de polițiștii de la Stânca
Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Stânca au depistat un cetățean moldovean, căutat de autorităţile din Franța pentru executarea unei pedepse privative de libertate de 20 de ani.
În data de 9 iunie, în jurul orei 19.20, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, la volanul unui autoturism, un cetățean al R. Moldova, în vârstă de 35 de ani.
La controlul de frontieră, polițiștii de frontieră au constatat că pe numele bărbatului este emisă, de către autoritățile din Franța, o alertă privind punerea în aplicare a unui mandat de arestare, acesta având de executat o pedeapsă privativă de libertate de 20 de ani de închisoare pentru săvârşirea mai multor infracțiuni sexuale.
Persoana în cauză a fost predată unei echipe operative din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Botoșani, în vederea luării măsurilor legale ce se impun.
Actualitate
APIA a finalizat Campania 2026 de depunere a Cererilor de plată. Câți fermieri botoșăneni beneficiază de sprijin
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) – Centrul Județean Botoșani informează că vineri, 5 iunie, a fost finalizată Campania de depunere a Cererilor de plată aferente anului 2026, marcând totodată cea de-a 20-a campanie gestionată de instituție în sprijinul fermierilor.
La finalul Campaniei 2026, la nivel național au fost înregistrate:
- 334 cereri de plată;
- 766.322 hectare declarate.
Comparativ cu anul precedent, suprafața declarată a crescut cu 38.029 hectare, în timp ce numărul cererilor a scăzut cu 37.018.
La nivelul județului Botoșani, suprafața pentru care s-au solicitat subvenții este de 293.340 hectare, mai mare fața de suprafața de 292.711 hectare care a fost eligibilă la plată în campania 2025. Pe de altă parte, numărul de fermieri care au solicitat măsuri de sprijin a scăzut de la 25.602 la 24.031, cu 1.571 de fermieri mai putini față de anul trecut.
Această evoluție confirmă continuarea procesului de consolidare a exploatațiilor agricole, prin comasarea terenurilor și creșterea dimensiunii fermelor, cu efecte pozitive asupra eficienței și competitivității sectorului agricol.
Finalizarea Campaniei 2026 reprezintă rezultatul efortului comun al fermierilor și al echipei APIA, precum și al implicării continue a instituției pentru gestionarea eficientă a fondurilor destinate agriculturii și sprijinirea beneficiarilor.
APIA va continua să asigure gestionarea etapelor specifice Campaniei 2026, cu respectarea prevederilor legislației europene și naționale aplicabile, precum și a procedurilor de lucru aprobate la nivelul instituției, dau asigurări reprezentanții instituției.
-
Actualitatecu o zi in urmaCondamnat la 20 de ani de închisoare în Franța pentru viol în grup, depistat de polițiștii de la Stânca
-
Actualitatecu 2 zile in urmaAPIA a finalizat Campania 2026 de depunere a Cererilor de plată. Câți fermieri botoșăneni beneficiază de sprijin
-
Politicăcu o zi in urmaPremierul desemnat Eugen Tomac: miercuri va fi definitivată formula guvernamentală
-
Actualitatecu o zi in urmaMoartea lui Alexandru Macedon, unul dintre cei mai mari comandanți de oști ai lumii




